Membrana Aquafilter 75 GPD - TFC-75F do odwróconej osmozy - wydajność (do 280 litrów / dobę) z Ogranicznikiem 420- Odpływu Kanalizacji
Oryginalna membrana Aquafilter TFC-75F do systemów odwróconej osmozy o wydajności 75 GPD (galonów na dobę, czyli do około 280 litrów na dobę). Przeznaczona do filtrów odwróconej osmozy (FRO5, FRO5M i FRO5MA) - może być również stosowana w systemach uzdatniających wodę metodą odwróconej osmozy innych producentów (standardowe wymiary membrany).
Membranę należy wymieniać przeciętnie co 3 lata pracy.
Ogranicznik przepływu, restryktor 420-450 cc/min
Ograniczniki przepływu stosowane są w systemach filtrów domowych, na odpływie brudnej wody z membrany do ścieku. Ze względu na naturalne zużycie ograniczniki przepływu nie podlegają procesowi gwarancji.
Ogranicznik ścieku (zrzutu wody) 420, przeznaczony jest do działania z membranami odwróconej osmozy o wydajności 75 GPD. Zapewnia prawidłowe opłukiwanie membrany przy minimalnym, dopuszczalnym zrzutem wody około 0,42 litra na minutę działania. Podłączenie na wężyku 1/4 cala (6,35 mm) - posiada zatopione szybkozłączki. Podłączenie na tzw. "szybkozłączkach"
Membranę można eksploatować dłużej - należy jednak sprawdzać sprawność membrany miernikiem TDS.Wymieniając membranę pamiętaj o sprawdzeniu przepustowości ogranicznika brudnej wody.
Budowa i działanie membrany osmotycznej
Membrana osmotyczna składa się z układu błon filtrujących zwiniętych spiralnie wokół perforowanego trzpienia. Siła wywierana przez ciśnienie wody przepycha wodę przez poszczególne warstwy membrany do rdzenia. Woda po przebyciu tej drogi zostaje pozbawiona praktycznie wszystkich zanieczyszczeń gdyż mikropęcherzyki w membranie mają zaledwie 0,0001 mikrona. Oczyszczona już woda dostaje się do rdzenia membrany i poprzez perforowany rdzeń wydostaję się na zewnątrz. Wszystkie zanieczyszczenia, które nie zdołały się przedostać zostają wypłukiwane z zewnętrznej części membrany i wyrzucone jako odrzut wody. W większości przypadków tak przefiltrowaną wodę można pić bez przegotowania.
Na czym polega proces odwróconej osmozy ?
Proces odwróconej osmozy polega na oddzieleniu od cząsteczek wody rozpuszczonych w niej związków. Jest to proces odwrotny do procesu zachodzącego w naturze w każdym żywym organizmie. Membrany osmotyczne składają się z półprzepuszczalnych warstw, w których występują mikroskopijne szczeliny. Ciśnienie przeciska przez nie wodę dzięki czemu następuję oddzielenie od niej rozpuszczonych związków. Membrany osmotyczne dzięki temu zabiegowi zatrzymują 96-99% wszystkich rozpuszczonych w niej związków organicznych i nieorganicznych oraz większości bakterii i wirusów. Zanieczyszczenia, które osadziły się w warstwach membrany zostają wypłukane i usunięte razem z odrzutem wody z membrany.
Co zatrzymują membrany osmotyczne?
Membrany osmotyczne zatrzymują praktycznie wszystkie związki organiczne i nieorganiczne rozpuszczone w wodzie oraz większość bakterii i wirusów. Jest to najdokładniejszy możliwy sposób oczyszczania wody. W większości przypadków zostaje zatrzymane aż do 99% związków rozpuszczonych w wodzie. Dzięki takiej filtracji woda zazwyczaj nadaje się do spożycia bez przegotowania. Wśród związków szkodliwych, które zostaną zatrzymane przez membranę możemy wymienić np. ołów, rtęć, żelazo, aluminium, cynk, mangan, miedź, nikiel, ortofosforany, polifosforany, siarczany, triosiarczany, chlorki, fluorki, krzemiany, potas, srebro, kadm, substancje promieniotwórcze, związki magnezowo-węglowe, azotany, bromki, cyjanki, chromiany, borany.
Wszystkie standardowo stosowane membrany posiadają te same wymiary.
Membrana eliminuje z wody zanieczyszczenia w stopniu, który pozwala na spożywanie wody bez gotowania (w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody). Są to głównie zanieczyszczenia:
99,99% - bakterie, wirusy, grzyby itp
80-90% - Amoniak, Dwutlenek krzemu
96-98% - Aluminium, Cynk, Mangan, Miedź, Nikiel, Ortofosforany, Polifosforany, Siarczany, Triosiarczany, Żelazo
92-95% - Chlorki, Fluorki, Krzemiany
92-96% - Potas, Srebro
93-97% - Kadm, Substancje promieniotwórcze, Związki węglowo-magnezowe
90-95% - Azotany, Bromki
94-97% - Rtęć
50-70% - Bor
93-98% - Wapń
93-98% - Magnez
30-50% - Borany
92-98% - Sód
85-95% - Chromiany, Cyjanki
95-98% - Fosforany, OłówW zaawansowanych systemach osmotycznych woda po membranie jest dodatkowo mineralizowana, dzięki czemu do celów spożywczych uzyskuje się wodę o parametrach porównywalnych z najlepszymi wodami mineralnymi.
W zaawansowanych systemach osmotycznych woda po membranie jest dodatkowo mineralizowana, dzięki czemu do celów spożywczych uzyskuje się wodę o parametrach porównywalnych z najlepszymi wodami mineralnymi.
Dane techniczne:
- Długość całkowita: ok. 300 mm
- Długość membrany: ok. 254 mm
- Średnica membrany: ok. 45 mm
- Średnica końcówek: ok. 17 mm